Běžec indický

Třída: Ptáci
Řád: Vrubozubí
Čeleď: Kachnovití
Indičtí běžciIndičtí běžci
Původ:
Plemeno pochází z východní a jihovýchodní Asie. Jde o nosné plemeno domestikované formy tamní divoké kachny. Vyznačují se vzpřímeným držením trupu, proto se jim někdy také říká tučňákovité kachny.

Potrava:
Drobní bezobratlí jako žížaly, slimáci, plži a rostlinná strava v podobě semen, travin, jetele a podobně.
Rozměry:
Jde o kachny menšího tělesného rámce celkově štíhlých tvarů s dlouhým, štíhlým, válcovitým trupem lahvovitého tvaru, který je velmi vysoko nesený. Hlava je dlouhá, suchá, úzká s plochým čelem a bez lící s dlouhým, štíhlým, klínovitým zobákem. Krk je dlouhý, štíhlý až jemný nesený v prodloužené ose trupu. Také kratší, úzký ocas je pokračováním osy trupu. Opeření mají běžci tvrdé s malým podílem prachového peří. Hmotnost je u kačera kolem 2 kg a u kachny 1,8 kg. Chovají se v mnoha zbarveních.

Rozmnožování:
Indický běžec je kachna, která nemá obecně zachován pud sezení na vejcích, přesto jsou mezi nimi jedinci, kteří kachňata vysedí a odvodí.
Poznávacím znamením toho, že kachna na vejce nasedne, je tak zvané puštění prachového peří. Kachní vejce se musí během inkubační doby také zchladit, což podporuje úspěšný proces líhnutí.Kvočna má tak možnost se během přestávky vykoupat a pak na vejce opět usednout. To vejce zchladí a pak zase zapaří, čímž se zvýší teplota a změkne skořápka. Kačer v tu dobu sedá opodál a na kachnu jakoby čeká. Kachňata se líhnou za 28 dní.

Zajímavosti:
Výhodou tohoto druhu kachen je, že požírá slimáky. Běžci si totiž pochutnají i na plzáku španělském, oranžovém nepříteli všech majitelů zahrad.