Ovce domácí ouessantská

Třída: Savci
Řád: Sudokopytníci
Čeleď: Turovití
Johanka a MichalkaJohanka a Michalka

Původ: Ostrov nejzápadnějšího výběžku pobřeží Bretaně ve Francii – Ouessan. Ouessantské obyvatelstvo se živilo především rybolovem a chovem ovcí pro vlnu. Díky vlastní produkci vlny lidé nemuseli importovat vlnu z pevniny až do začátku dvacátého století. Originální černá vlna umožňovala lidem vyrábět vlastní šatstvo, aniž by museli vlnu barvit. I tehdy se někdy narodili ovce s hnědou barvou. Nicméně takové ovce nebyly tenkrát žádané. Na počátku dvacátého století byly na ostrov dováženy z pevniny ovce z různých chovů pro možnost vyšlechtění větších zvířat a pro produkci bílé vlny, která se stala populárnější. Od té doby se začaly v chovu objevovat bíle zbarvené ovce, stejně jako černé a hnědé. Toto originální plemeno ovce bylo kříženo a tak postupně znehodnocováno. Na ostrově samém zmizel originální chov prý již dávno, protože tam pokračovali s křížením. Původní barva srsti je tedy černá, maximálně hnědá. Chov původních ouessantských ovcí díky soukromým osobám na pevnině stále existuje. Čistokrevná chovná zvířata byla přepravovaná různými zájemci z ostrova na pevninu a to znamenalo přežití chovu. Jejich potomci tvoří současný chov ouessantských ovcí, který se postupně rozšiřuje mezi další nadšence.
Potrava: Typický býložravec, který spásá různé byliny.
Rozměry: Přírodní výběr na malém ostrůvku Ouessant byl ovlivněn krutými klimatickými podmínkami. Pod jejich vlivem se vyvinulo malé, ale velmi vytrvalé ovčí plemeno, kterému se podařilo přežít ve velmi obtížném prostředí. Berani dosahují hmotnosti až 18 kg, ovce až 15 kg a délky do 50 cm.
Rozmnožování: Březost trvá 5 měsíců, samice rodí obvykle 1 mládě, které kojí asi 6 měsíců
Ovečky žijí ve stádu, jsou aktivní ve dne a jejich říje probíhá dvakrát do roka.
Zajímavosti: Ovce domácí quessantská vs. ovce domácí ouessantská? Podle RNDr. Romana Kössla jde o stále opakovanou chybu v názvu tohoto plemene, kterou je písmeno Q na začátku. V našich krajích se s ní setkávám neustále a autoři si ji předávají od sdělení ke sdělení, až se stala součástí českého názvu této ovečky. Ovečka se správně jmenuje "ovce ouessantská", tedy s O na začátku. Její název je odvozen od ostrova Ouessant (l'île d'Ouessant), ležícím v Atlantském oceánu západně od nejzápadnějšího výběžku Francie, resp. francouzské Bretaně (nějakých 40 km od Brestu). Francouzské slovo Ouessant se ani v žádném případě nevyslovuje [qvesant], což by samozřejmě k přepisu svádělo. Z řady internetových odkazů věnovaných ovci ouesssantské také vyplývá správné psaní jejího názvu, např. http://www.ouessantsheep.com. K chybě došlo ihned po prvním dovozu do České republiky tak, že pracovník, který zapisoval nově dovezené ovečky do evidence, použil ne příliš kvalitní faxovou kopii dokladu, kde bylo písmeno O u slova Ouessant trochu rozmázlé a hned bylo z O písmenko Q. Od té doby již většinou nikdo dále původ slova nezkoumal. ZOO Ohrada přešla ke správnému používání názvu již v roce 2000, ale u ostatních chovatelů k tomu dochází jen neochotně a to i mezi některými zoologickými zahradami

(Výše uvedené informace byly zveřejněny s laskavým svolením RNDr. Romana Kössla, ZOO Ohrada).